Laminaty tekstylne w przemyśle odzieżowym

Opublikowane przez Dominika Jabłońska dnia 25 czerwca 2015

Jak wykorzystywane są laminaty tekstylne?

Laminat czyli połączenie dużych komponentów w jedną całość różniących się od siebie swoimi właściwościami jest używany w bardzo wielu dziedzinach produkcyjnych. Nie zdajemy sobie sprawy jak ogromne wykorzystanie w codziennie otaczającym nas życiu odgrywają laminaty.

Są praktycznie wszechobecne i mamy z nimi praktycznie bezustannie kontakt. Laminaty tekstylne to bardzo szerokie zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu.

Przemysł odzieżowy a laminaty tekstylne

Przemysł odzieżowy w bardzo dużym stopniu wykorzystuje laminaty do produkcji tkaniny polarowej, odzieży sportowej, produkcji sztucznych futer, kostiumów kąpielowych i w wielu innych produktach odzieżowych, z jakimi mamy do czynienia na co dzień. W przemyśle bieliźniarskim laminaty tekstylne to tworzywo piankowe wypełniające wkłady biustonoszy, lub gorsetów. W obuwnictwie laminaty mają zastosowanie w obuwiu ortopedycznym, sportowym, lub tekstylnym takim jak pantofle.

Bardzo duże i szerokie zastosowanie laminatów jest w przemyśle meblarskim. Praktycznie każdy element meblowy posiada elementy laminatów tekstylnych. Obicia tapicerskie to laminaty tekstylne, pianki w materacach to laminaty tekstylne, także ścianki działowe mebli, ale i welury, czy większość elementów obiciowych i wykończeniowych to także laminaty tekstylne. W motoryzacji występuje kolejna szeroka gama elementów wykonanych z laminatów. Pokrycia tapicerki, osłony przeciwsłoneczne, podsufitki, to wszystko wykonane jest z laminatów. Izolacje termiczne, czy elementy absorbujące wilgoć w samochodach to również elementy aut, w których wykorzystujemy laminaty tekstylne.

W jakim przemyśle są jeszcze wykorzystywane laminaty tekstylne?

W przemyśle medycznym wszelkie elementy rehabilitacyjne wykonywane z laminatów, a są nimi przede wszystkim wszelkie protezy. Przedmioty o specjalnym przeznaczeniu też są skonstruowane z laminatów tekstylnych. Wszelkiego rodzaju ocieplenia budynków, wiele przedmiotów sprzętu turystycznego takich jak namioty, bądź śpiwory jest z laminatów, ale i  wszelkiego rodzaju włókniny, folie, czy sztuczne dzianiny to również zasługa laminatów tekstylnych.

Zostaw odpowiedź