Zamszowe torebki i nie tylko

Opublikowane przez Dominika Jabłońska dnia 21 listopada 2014

Na torebki zamszowe decydują się zwykle osoby, które szczególnie lubią ten niebanalny materiał, ale też od czasu do czasu torebki z niego wykonane, podobnie jak inne przedmioty, wypływają jako modne w kolekcjach projektantów i sieciówek. Wówczas w sklepach jest ich całe mnóstwo i nie ma żadnego problemu z ich kupieniem, w pozostałych zaś przypadkach nie jest to wcale takie łatwe i może być problem ze znalezieniem zamszowych torebek w tylu fasonach, by można było wśród nich przebierać.

Torebki zamszowe sztuczne czy naturalne?

Na tym jednak nie koniec problemów, na jakie napotkać mogą miłośniczki czy osoby, które chcą zafundować sobie taką torebkę – kolejnym jest cena. Nie da się ukryć, że naturalny zamsz, podobnie jak zwykła skóra, jest drogi, zaś jeśli dodatkowo aktualnie znajduje się pośród obowiązujących trendów, każdy wykonany z niego przedmiot będzie kosztowny. Zakup modnej zamszowej torebki nie jest więc niestety dostępny dla każdego, bo nierzadko trzeba na to wydać kilkaset złotych, zwłaszcza jeśli zależy nam na dobrej marce. Dodatkowo, jeżeli ważne są dla nas trendy i zawsze podążamy za tym, co w modzie piszczy, taki kosztowny zakup może nam się po prostu nie opłacać, jeśli torebka czy inna zamszowa rzecz szybko przestanie być modna i z tego powodu przestaniemy ją używać.
Znacznie tańszy jest oczywiście sztuczny zamsz, jednak jego wybór nie zawsze jest dobrym wyjściem.

Przede wszystkim, co jest oczywiste, nie wygląda tak dobrze jak naturalny (zwykle łatwo to rozpoznać, zwłaszcza jeśli ktoś się na tym zna), a już rzeczy tańsze wykonane z sztucznego zamszu zwykle szybko tracą ładny wygląd, co związane jest między innymi z tym, że włoski zaczynają się ścierać. Ponadto zamsz taki nie jest specjalnie trwały, a więc jeśli wykonany z niego jest przedmiot, który często się użytkuje, już po krótkim czasie może nadawać się jedynie do wyrzucenia. Jego stan dodatkowo pogarsza czyszczenie, więc na przykład zamszowe buty czy inne przedmioty, które szybko się brudzą, często po kilku wyjściach tracą swą urodę, choć oczywiście nie jest to regułą i często zależne jest od marki – jeśli jest dobra i korzysta z materiałów wysokiej jakości, nawet sztuczny zamsz będzie się nią cechował.

Zamsz dobrej jakości

Na rynku można jednak oczywiście spotkać torebki wyprodukowane z trwałych materiałów gdzie zamsz nie niszczy się tak szybko i w drugim sezonie użytkowania nie widać jeszcze znacznych śladów zużycia.

Zostaw odpowiedź